Medalii pentru canotorii Ceahlăului, din concursurile finalului de săptămână

Canotaj Accesări: 124

2026062201Flotila pietreană de la CS Ceahlăul și LPS Piatra-Neamț a fost programată, în zilele sfârșitului de săptămână trecut, la startul unor noi concursuri importante. Vineri și sâmbătă, pe lacul Dorobanț din Iași, în cadrul probelor Cupei României de juniori I, echipa coordonată de directorul Valentin Gavril a participat la întrecerea Cupei României.

 

Distanța de concurs a măsurat 2.000 de metri. Pe locurile podiumului de premiere, de la CS Ceahlăul au urcat sportivii Ilie Stamboală Ilie și Bogdan Paraschiv (pentru un loc II și un loc III), respectiv Eduard Agache (locul III). Antrenoarele echipei canotorilor pietreni au fost Ana Orhei, Cornelia Bârlădeanu și Andreea Budeanu. Duminică, la Onești, în sala polivalentă Nadia Comăneci, canotorii pietreni au participat la prima ediție a "Cupei Invinctus-Petrom". Competiția a avut participare internațională și s-a desfășurat pe ergometre (simulatoarele ambarcațiunilor pe apă). Câștigătorii au fost deciși în baza timpilor de concurs înregistrați la final. Pietrenii au obținut câte o medalie, pentru fiecare dintre cele trei locuri ale podiumului de premiere: David Miler (locul I), Maria Gheorghițanu (locul II) și Darius Nistor (locul III).

2026062202

 

Tipărire